18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası
20 Mart 2024

Hastane yönetimi olarak, 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılara Saygı Haftası'nda yaşlı hastalarımızı unutmadık. Hastanemizde tedavi gören yaşlılarımızı özel ziyaretlerle onurlandırdık ve geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Yaşlılarımıza verdiğimiz değeri her zaman ön planda tutarak, hizmet vermeye devam edeceğiz.


18-24 Mart  Yaşlılara Saygı Haftası

Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız yaşlılarımıza, sevgi ve saygıyı dile getirmek için tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de her yıl 18–24 Mart tarihleri arası "Yaşlılara Saygı Haftası" olarak anılmaktadır.

Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlı bireylere sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesini gerektirmektedir. Genç gruplarda sağlık hizmetlerinin temel hedefi tedavi iken, yaşlı gruplarda esas hedef; yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır.

 Her yaşta olduğu gibi bu yaş grubunda da yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması ve geliştirilmesi için çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme; dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Bu besinler; süt grubunda yer alan süt, peynir ve yoğurt; et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller; sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhanadır.

Bu besinlerin önerilen tüketim miktarları kişiye özgü olarak değişmekte, bireyin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivite durumu bu oranları etkilemektedir. Öğün sayısı artırılmalı, az ve sık yemek yenilmelidir. Sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalıdır. İdeal vücut ağırlığı korunmalı, besinler yoluyla alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki denge sağlanmalıdır. Yağlı besinlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Yaşamın her döneminde olduğu gibi yaşlılık döneminde de yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, hastalıklardan korunma, sağlığın iyileştirilmesi ve geliştirilmesinde, dolayısıyla yaşam kalitesinin arttırılması ve devamlılığının sağlanmasında önem taşımaktadır.

Didim Devlet Hastanesi olarak alanında deneyimli ekiplerimizce yaşlı hastalarımızın kaliteli yaşam standartlarını arttırmak için 8 yataklı Palyatif Servisimizle hizmet vermekteyiz.

Evde Sağlık Birimimizde de yaşlı ve bakıma ihtiyaç duyan hastalarımızın gereken tedavi ve bakımı kendi ev ortamında yapılmaktadır. Hastane ortamında yaşadığı stresi ortadan kalkması için deneyimli ekiplerimizle hizmet sunmaktayız.

  • A
  • A